Categories Wesoła

Nowy budynek liceum w Wesołej

Na terenie dzielnicy Wesoła, przy ul. Słowackiego, powstał nowoczesny budynek dla liceum ogólnokształcące. Pomieści 600 uczniów.

3 kwietnia br. odbyła się uroczystość oddania do użytku nowego budynku dla CLXIII liceum, podczas której Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wręczył dyrektorce szkoły – Izabeli Nowackiej klucz do placówki i poprowadził pierwszą lekcję języka angielskiego w murach nowej szkoły.

Nowy budynek liceum

– Edukacja to nasz absolutny priorytet i największa pozycja w budżecie miasta. Przez ostatnie 5 lat wybudowaliśmy w Warszawie 15 szkół i 26 przedszkoli, i to świetnie zainwestowane pieniądze. A dziś w Wesołej, otwieramy pierwszą od 20 lat publiczną szkołę ponadpodstawową. Na początku mojej kadencji, 5 lat temu zadecydowaliśmy z władzami dzielnicy, że budowa liceum to jeden z najważniejszych postulatów dla Wesołej – podkreślił na uroczystym otwarciu placówki Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas otwarcia budynku CLXIII liceum w Wesołej

Wybudowania liceum na terenie dzielnicy chcieli również mieszkańcy Wesołej – ponad 70 proc. z nich opowiedziało się za pomysłem utworzenia szkoły ponadpodstawowej w czasie konsultacji społecznych w 2018 r.

Liceum w końcu we własnej siedzibie

CLXIII liceum z Wesołej rozpoczęło działalność 1 września 2019 r. , i w okresie przejściowym, tj. do czasu wybudowania nowego budynku, funkcjonowało w pomieszczeniach szkoły podstawowej w Starej Miłośnie. Na potrzeby liceum, przy ul. Słowackiego 3 w Wesołej, powstał nowoczesny i komfortowy obiekt. Koszt inwestycji to blisko 45 mln zł. Od dziś liceum zajmuje jednopiętrowy obiekt o powierzchni blisko 6 tys. m2. Oprócz 20 sal dydaktycznych, biblioteki i stołówki w budynku zaprojektowano aulę widowiskową na ponad 200 miejsc. Na terenie placówki znajduje się również wewnętrzne patio, które w cieplejsze dni, umożliwi uczniom odpoczynek na świeżym powietrzu. Obok głównego budynku szkoły powstała sala sportowa o powierzchni 700 m2 z siłownią. W placówce przewidziano miejsce dla 600 uczniów w 16 oddziałach.

W budynku liceum zastosowano przyjazne dla środowiska źródła ciepła (pompy ciepła), a część dachu została pokryta panelami fotowoltaicznymi, które będą wspomagać zasilanie szkoły w energię elektryczną. Z myślą o komforcie młodzieży i pracowników placówki, szkoła została wyposażona m.in. w ogrzewanie podłogowe, mechaniczną wentylację oraz chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem – refleksole w oknach.

fot. E. Lach / źródło: um.warszawa.pl

W TYM DZIALE: